Ženská bylinná napářka v šestinedělí

Je mi potěšením vám v tomto článku představit vaginální napářku jako proceduru, která je již po staletí součástí poporodní obnovy žen na mnoha místech po celém světě, aniž by mezi jejich kulturami byl blízký vztah nebo měly společné kořeny. Tyto kultury propojuje pouze znalost lidského těla a ženské duše, vnímání poklidně stráveného šestinedělí jako nutné prevence následného zdraví ženy spojené s tradicí, která je prověřená mnoha generacemi žen.Šestinedělní napářku můžeme považovat především jako preventivní proceduru, která podporuje rychlejší a efektivnější regeneraci těla tím, že zlepšuje prokrvení oblasti malé pánve, stimuluje dělohu a působí protizánětlivě díky bylinám v ní obsažených. Moderní evropská žena ji nezná a neumí své porodem oslabené tělo podpořit ani tím nejjednodušším způsobem jako je klid na lůžku, a to ze dvou důvodů. Tím prvním je absence tradiční poporodní péče, která se dříve předávala jako mezigenerační moudrost mezi babičkou, matkou a dcerou nebo jejímiž nositelkami byly porodní báby, kterým právní prostředí od půlky dvácáteho století znemožnilo vykonávat tuto tradiční ženskou službu. Tím druhým je nekritická důvěra naší společnosti v moderní medicínu, která však úplně absentuje podporu šestinedělní péče a orientuje se až na následné řešení možných zdravotních problémů.


V kontextu současného boomu zdravého životního stylu je absence šestinedělní péče do očí bijící a nelogická. Vnímám, jak je důležité vrátit se k informacím starým několik generací a včlenit zpět do svého života jednoduché a logické dovednosti, které mohou podstatným způsobem zkvalitnit život všem. Ve smyslu rčení “spokojená máma, spokojené dítě”. Potažmo, “spokojený otec”.


Vnímání napářky v přírodních kulturách, aneb tělo potřebuje k regeneraci teplo.


V přírodních kulturách se o poporodním období mluví také jako o “mother roasting”, doslovně tedy o mateřském opékaní. Jedná se o dodávání tepla do těla matky a její prohřívání, podporu kontaktu kůže na kůži s novorozencem, která u mnoha národů probíhá v blízkosti ohně nebo dokonce nad ním, kdy je žena zároveň rituálně očišťována dýmem a chráněna před zlými duchy, kteří by mohli ohrozit její tělo, které se během porodu otevřelo, aby mohlo porodit dítě a během šestinedělí se pomalu uzavírá. Součástí této péče bývají běžně ženám podávány teplé bylinné čaje, masáže, sedací koupele, moxování a bylinné napářky v různém provedení.


Díky tomu, že jsem si sama vyzkoušela benefity poporodního napařování na sobě a pravidelně jej doporučuji ženám, které doprovázím k porodům a ženám, které se mi ozývají s prosbou o radu, chtěla bych se s vámi podělit o své zkušenosti a představit vám bylinnou napářku, při zachování jednoduchých pravidel, jako bezpečnou techniku poporodního hojení a prohřívání ženy.

Kdy můžete po porodu začít?


Neexistuje přesný čas. Kdy s napařováním po porodu začít. Svým způsobem je to procedura, která učí ženu sledovat své tělo a ve chvíli, kdy očistky změní barvu z červené krve na hnědou a znatelně zeslábne jejich intenzita, nastal ten správný čas pro zahájení nejlépe 30 denní kúry. 30 dní je takový průměr. Některé národy napařují 21 dní v řadě každý den, jiné až 90 dní.

Vzhledem k tomu, že každá žena je individualitou, bude i její tělo potřebovat k uzavření děložní tepny, která zásobuje dělohu krví jiný čas. Podstatné je vědět, že žena nesmí krvácet. Může se také stát, že přestanete krvácet a po napářce se zase v očistcích objeví čerstvá krev, v tom případě si uvařte maliníkový, kopřivový nebo kontryhelový čaj a lehněte si, je to známka toho, že vaše děloha je ještě oslabena a potřebuje odpočívat a vy spolu s ní. Dopřejte si několik dní klidu a pokud se již krev neobjeví, můžete pokračovat v napařování.


Nebudu vám doporučovat, který den po porodu je vhodné začít. Pokud si nebudete jisté, raději mi napište nebo se poraďte s některou z poskytovatelek napářky z vašeho okolí, najdete je na této mapě. S těmito ženami se také můžete domluvit na poskytnutí napářky nebo si zapůjčit pomůcky, pokud si nechcete pořizovat vlastní.