Od roku 2017 se aktivně věnujeme šíření osvěty v ženské sebepéči. Pořádáme workshopy, přednášky a poskytujeme informační zázemí, jak odborníkům, tak laické veřejnosti. Ženskou bylinnou napářku se nám povedlo v České republice a na Slovensku přivést zpět do povědomí odborné veřejnosti, dostat ji do porodnic a jiných zdravotnických zařízení, na akademickou půdu, ale především do širšího povědomí žen, které její benefity využívají jako preventivní péči nebo následně jako podpůrnou léčbu různých gynekologických potíží.
Naše práce je dynamická, neustále se sami učíme, vyhledáváme informace a především spolupracujeme s odborníky z různých odvětví moderní a “alternativní” medicíny. Přicházejí k nám nové výzvy, díky kterým získáváme více zkušeností, jak napářku aplikovat v praxi u klientek s nejrůznějšími problémy. S rozšířením povědomí o této technice však také bohužel čelíme dezinformacím na různých jiných webech, které mohou u žen vyvolávat mylný dojem, že napářka je buď pro ženy úplně nevhodná nebo naopak vhodná pro všechny ženy bez omezení. Jak už to tak s internetem bývá, je třeba informace filtrovat a obracet se na důvěryhodné zdroje, za kterými stojí dostatečné informační zázemí. To se vám snažíme nabízet od chvíle, kdy jsme založili steamy.cz formou osobních konzultací, přednášek, workshopů a publikační činností.
Protože neexistuje mnoho vědecky významných studií, které by reflektovaly účinnost této techniky v různých zdravotnických odvětvích, obracíme se sami na zdravotníky, kteří s touto technikou pracují a od nich získáváme cenné relevantní informace, které se stávají podkladem pro naše články a práci, míchání bylinných směsí a výrobu pomůcek. Naší vizí je, aby tato procedura jednou mohla patřit mezi evidence based medicine. V tom smyslu si uvědomujeme, že k tomu nestačí pouze proškolovat personál ve zdravotnických zařízeních a přednášet na zdravotnických konferencích, spolupracovat s fyzioterapeutkami specializujícími se na gynekologickou fyzioterapii, gynekology a porodníky, porodními asistentkami a pedagogy, jejichž práce a nadšení přineslo ženskou bylinnou napářku jako podpůrnou metodu do moderního zdravotnictví. Máme v plánu vypracovat vědeckou studii, která bude čitelná pro širší zdravotnickou veřejnost. Studie nám zabere mnoho času a finančních nákladů, ale i to jedna z výzev, která nás v budoucnu čeká. Již jsme prošli schvalovacím procesem etické komise jihlavské nemocnice a pod záštitou prof. MUDr. Aleše Roztočila CSc, bychom zde chtěli zkoumat napářku jako nefarmakologickou podporu přirozeného porodu.
Chtěli bychom velmi poděkovat všem osvíceným odborníkům s otevřenou myslí a selským rozumem, kteří se nebojí implementovat do své práce přirozené techniky péče o zdraví a ženskou bylinnou napářku dostat tam, kde patří. K ženám, kterým psychicky i fyzicky pomáhá. Naše speciální díky patří porodním asistentkám a dulám, které ji aktivně u porodů používají, ačkoliv existují jednodušší způsoby za pomoci medikace, které nevyžadují tolik času a práce se ženou.
V neposlední řadě upřímně děkujeme ženám, které se staly našimi zákaznicemi, a které se vracejí, protože naši práci můžeme dělat jen s finančním zázemím a vaší podporou, za kterou vám z celého srdce děkujeme.
V tomto kontextu bychom také chtěli poukázat na fakt, že zdravotníci, kteří s napářkou nepracují skutečně neznají benefity ani kontraindikace této techniky, a proto jejich tvrzení o nebezpečnosti nebo neúčinnosti není relevantní. Parní lázeň je nejenomže tradiční přírodní technikou péče o ženské zdraví, ale můžeme ji považovat za specifickou techniku balneologie, která má v podobě lázeňství na našem území velkou tradici. Bohužel však podle slov doc. MUDr. Dobroslavy Jandové: ”Vzdělávání lékařů v balneologii, v rámci nynějšího specializačního oboru Rehabilitační a fyzikální medicína, je minimální. U nelékařských zdravotnických pracovníků samostatné vzdělávání, kromě oboru Fyzioterapie, neexistuje. Generace studentů narozených po roce 1990 vůbec netuší, že v druhé polovině 20. století existoval klinický obor balneologie pro léčení subakutních stavů a léčbu chronicky nemocných pacientů.” (Základy balneologie, doc. MUDr. Dobroslava Jandová, Brno 2014, str. 5)
S láskou
Monika a Martin Valovi