Jako fyzioterapeutka věnující se urogynekologické, porodnické a reprodukční tématice vaginální napářku vřele doporučuji a mám s ní moc dobré zkušenosti a výsledky. Jsou ale situace a stavy, kdy je třeba napářku využívat s opatrností a konzultovat individuálně svůj zdravotní stav s dalšími odborníky. Jako u diagnózy sestupu pánevních orgánů.
Porucha funkce je způsobena obvykle nepřiměřenou tělesnou zátěží ve smyslu malé či příliš velké aktivity, která je navíc neoptimální pro daného člověka. To způsobí, že měkké tkáně PD již nezvládají reagovat na životní styl člověka a neplní svou funkci - tedy neumožňují oporu orgánům, neuzavírají prostor malé pánve, nezajistí správné vyprazdňování a také vypuzení miminka při porodu. Bývá také narušeno vnímání (přecitlivělé nebo naopak necitlivé), což se může projevit bolestivostí, potížemi při pohlavním styku a s libidem a vůbec vědomím, že nějakou pánev a v ní probíhající procesy máme. Z funkční poruchy se může časem stát porucha strukturální.
Strukturální poruchy znamenají náročnější potíže, kdy jsou poraněné struktury PD. K PD nepatří jen svalovina, ale také vazy, šlachy, úpony, závěsný aparát orgánů, kosti pánve, nervy, cévy a lymfatický systém. To vše má vliv na fungování (nejen) reprodukčního a vyprazdňovacího systému. Strukturální poruchy vznikají při různých úrazech, operačními zásahy, náročným porodem (často instrumentálním – vex, kleště, tlak na břicho, nevhodná porodní poloha..).
Následkem sestupu často dochází k různě těžké inkontinenci, zánětlivým stavům, bolestem, pocitu tlaku či “něčeho navíc” v oblasti pánve či genitálu, sexuálním potížím, menstruačním potížím, poruchám plodnosti a také k potížím v těhotenství, při a po porodu.
Nedílnou součástí léčby operační i konzervativní je fyzioterapie. Je však třeba, stejně jako u lékařů, aby se fyzioterapeut specializoval na tuto problematiku. Kvalitní fyzioterapie se nezabývá jen oblastí pánevního dna, ale celého nastavení těla, je třeba naučit vás, jak ve vašem životě (= individuálně) používat své tělo. Tzn. abyste se optimálně hýbala a uměla tělo nastavit při různých aktivitách a polohách tak, aby se potíže postupně zmírnily až vymizely. Empatický a laskavý přístup by měl být nedílnou součástí této velmi intimní problematiky. Proto hledejte nejen oborníky, ale také lidský přístup v péči o sebe.
u středně těžkého a těžkého sestupu
u neléčeného sestupu (bez vyšetření, hlavní léčby a doporučení pečujících odborníků)
u výrazně ochablého svalstva pánevního dna
I u těchto zmíněných stavů ale platí, že je třeba situaci hodnotit individuálně, tudíž je možné, že pokud je žena v péči a už se o sebe umí adekvátně starat, může být napářka doporučena (za určitých podmínek)
U lehkého sestupu a některých těžších případů mohu doporučit napářku, ale je třeba stanovit si nějaké limity a upravit podmínky, za nichž se napářka provádí:
Pokud nejste v péči gynekologické fyzioterapeutky a lékaře, je třeba je navštívit ještě před aplikací napářky, zjistit situaci a zvolit vhodnou hlavní léčbu. Je možné, že napářka bude doporučena až po úpravě napětí a funkce pánevního dna, tedy až po zacvičení a edukaci pohybového chování a změně životního stylu
Pokud bude napářka doporučena, je třeba zvolit vhodnou polohu, délku napářky a teplotu odvaru, eventuálně vhodně zvolit konkrétní bylinky
Stále platí obecné kontraindikace napářky
Je třeba být poučena jak se napářka provádí
Pokud vám napářka nedělá dobře, přestaňte ji dělat a konzultujte situaci se svými pečujícími odborníky a s vyškolenou poskytovatelkou napářky
Teplotu vody doporučuji jen lehce teplou (cca teplota těla) - rozhodně ne horkou (i když je horkost snesitelná). U poruch pánevního dna je totiž větší riziko popálení, protože - jak jsem psala výše - bývá mnohdy porucha vnímání této oblasti a žena nemusí adekvátně vnímat teplotu páry.
U oslabeného a hypotonického (snížené napětí) PD se může stát, že se situace zhorší, protože se napářkou ještě více měkké tkáně rozvolní. Pak je třeba ještě nějakou dobu cvičit a pracovat na svém stavu s fyzioterapeutkou a je možné, že napářka pro vás nebude ani v budoucnu vhodná (při správné terapii a za určitých podmínek napařování si to ale nemyslím). Naopak u sestupu, který je provázen zvýšeným napětím tkání může napářka hezky uvolnit a zlepšit vnímání pánve.
Pokud jste těhotná a trpíte bolestmi, jste inkontinentní (tzn. i kapku moči neuhlídáte, když např. kýchnete či zakašlete), nebo již máte sestup či poruchu PD diagnostikovanou, doporučuji ještě před napářkou konzultovat stav a být v péči gynekologické fyzioterapeutky. Minimální doba fyzioterapie, aby se dostavily výsledky je obvykle v řádu 3 měsíců, proto své potíže nenechávejte na týden před termínem porodu.
Napářku u sestupu je třeba volit vždy po konzultaci s odborníkem, který je obeznámen s vaginální napářkou a jejím vlivem na tuto problematiku. Pokud je napářka doporučena, je třeba upravit podmínky aplikace na míru a sledovat její efekt.
Mgr. Pavla Filipová, DiS.
fyzioterapeutka
https://fyziofemina.webnode.cz/